Co to jest i na czym polega szybka randka?

Szybkie randki (ang. speed dating) cieszą się coraz większą popularnością – zwłaszcza wśród tych, którym brakuje czasu na szukanie drugiej połówki tradycyjnymi metodami. Na ten pomysł wpadł w latach dziewięćdziesiątych rabin Yaacov Deyo, który zauważył, że młodzież miewa trudności ze znalezieniem miłości. W trakcie sesji uczestnicy mają okazję poznać podczas krótkich rozmów kilkanaście nowych osób, a następnie spośród nich wybrać te, które chcą spotkać jeszcze raz. Na czym polega speed dating, jak to wygląda w praktyce i dla kogo będzie to dobre rozwiązanie? I co ważne – czy parę minut wystarczy, by zrobić odpowiednie wrażenie?

Jak przebiegają szybkie randki?

Sesje odbywają się najczęściej w restauracjach lub kawiarniach bez obecności osób postronnych. Organizator przyjmuje zapisy w taki sposób, by kobiet i mężczyzn było po równo oraz według kryterium wieku, tak by nikt nie czuł się niekomfortowo. Zwykle jest to łącznie około trzydziestu osób. Każdy uczestnik poznaje pozostałych uczestników podczas krótkich rozmów – trwają one, w zależności od organizatora i liczby uczestników, od 3 do 8 minut. Na ocenienie, czy dana osoba jest atrakcyjna, potrzebujemy kilku sekund – na stwierdzenie, czy jest interesującym rozmówcą, dosłownie paru minut.

Rozmowy są niezobowiązujące – na ogół rozmawia się o zainteresowaniach czy ulubionych książkach. Upłynięcie czasu sygnalizuje się dzwoneczkiem, po którym uczestnicy przesiadają się do kolejnych osób. Zabawa trwa dopóki wszystkie pary ze sobą nie porozmawiają.

W trakcie sesji każdy uczestnik stawia krzyżyki przy imionach tych, których chciałby poznać bliżej. Jeśli ta chęć jest odwzajemniona, organizator zapewnia im dane kontaktowe. Jeśli tylko jeden uczestnik zakreślił krzyżyk, dane pozostają tajemnicą, dzięki czemu nie trzeba się obawiać niechcianych prób kontaktu.

Speed dating – zalety

  • Szybkie randki pozwalają poznać w krótkim czasie dużo nowych osób, wśród których może znaleźć się zarówno przyjaciel, jak i miłość życia
  • Ze względu na to, że szybkie randki organizuje się w restauracjach i kawiarniach, atmosfera przypomina zwykłe randki. Polecamy dlatego ubrać się tak jak na taką okazję.
  • Badania przeprowadzone podczas szybkich randek na festiwalu nauki w Edynburgu wykazały, że kobietom wystarczy trzydzieści sekund na ocenienie, czy dany mężczyzna odpowiada jej preferencjom – formuła speed dating ma więc uzasadnienie naukowe
  • Kilka minut pozwala zweryfikować, czy rozmowa się klei, czy niekoniecznie, a jednocześnie jest to na tyle mało czasu, że szybkie randki nie nudzą i nie dłużą się
  • Takie spotkania można traktować jako trening, dzięki któremu podnosi się swoje umiejętności społeczne i uczy randkować. Na naszych szybkich randkach jest obecny coach randkowy, który nie tylko wyjaśnia zasady, ale także motywuje uczestników oraz służy wsparciem i radą
  • Organizowane są także sesje dla konkretnych grup społecznych, na przykład dla katolików czy miłośników przygód, dzięki czemu możesz spotkać osoby o zbliżonych wartościach czy zainteresowaniach

Dzięki szybkim randkom można, jak widać, sporo zyskać, jednocześnie nie tracąc czasu na nieudane spotkania. Na kolejne spotkanie umawiasz się tylko z tymi ludźmi, z którymi udało ci się nawiązać przyjemną rozmowę, dzięki czemu unikniesz zniechęcających rozczarowań.

Dla kogo?

Speed Dating doskonale się sprawdzi w przypadku tych, którym brakuje czasu na poszukiwanie drugiej połówki. To odpowiedź na wyzwanie współczesności, jakim jest tempo życia w XXI wieku. Szybkie randki zwykle trwają około godziny, a mogą dostarczyć mocy wrażeń. Formułę docenią także ci, którzy niedawno przeprowadzili się do innego miasta i jeszcze nie znaleźli znajomych, a czują się osamotnieni. Szybkie randki są dobrym rozwiązaniem, jeśli niechętnie poznajesz nowych ludzi w tłoku i hałasie klubów.

Na takie spotkania chętnie chodzą także ci, którzy nie chcą spędzać całych godzin na przeglądaniu profili w internecie i wolą od razu spotkać się twarzą w twarz w przyjemnej atmosferze – to świetne wyjście dla tych, których oczekiwaniom nie sprostały aplikacje i serwisy randkowe. Nawet jeśli nie szukasz partnera, możesz przyjść na speed dating choćby po to, by dobrze się bawić i poznać nowych ludzi.

Co możesz zyskać?

Oprócz tego, że możesz zyskać nowych znajomych, przyjaciół, a nawet drugą połówkę, speed dating przynosi wiele korzyści. Dzięki takiemu spotkaniu możesz podnieść swoje umiejętności komunikacyjne – kilka minut to na tyle mało czasu, że trzeba wypowiadać się skutecznie i z sensem, bez lania wody i bez oklepanych tekstów na podryw. Co za tym idzie, możesz podnieść swoją pewność siebie, a także zweryfikować, jak odbierają cię inni ludzie i jakie są twoje mocne i słabe strony w randkowaniu.

Spodobała ci się idea szybkich randek? Zastanawiasz się, czy to coś dla ciebie? Przekonać się możesz tylko w jeden sposób – biorąc udział w speed datingu. Na naszej stronie w zakładce “Zapisz się” możesz zobaczyć, jakie spotkania organizujemy w najbliższym czasie i wybrać odpowiednie dla siebie.